295 Spår av inlandsisen (180/365+1)


Det känns som om hela Hanö visar spår av inlandsisen. Så här skriver länsstyrelsen i Blekinge om ön: ”Under de senaste årmiljonerna har klimatet dominerats av långa istider och kortare värmeperioder. Isarna har bearbetat, brutit loss och transporterat iväg berggrundsmaterial, vilket format Hanö till en drumlinbildning, med brant stupande urbergshällar i ost och nordost, som mot väster och sydväst övergår i flackare morändominerade slätter.”

Jag tar med några extra bilder från Hanö:



5 reaktioner till “295 Spår av inlandsisen (180/365+1)

  1. Vilket helt fantastiskt landskap och vilka bilder!! Vissa känns som att kliva in i en trollskog medan andra visar ganska så dramatiska vyer. Tycker du gjorde helt rätt som visar mer än en bild, det ger en större inblick av det här spännande området.
    Du har verkligen lyckats galant med dessa naturbilder. Underbara mustiga klara färger och de som du tagit från vad som synes vara en ganska så låg nivå ger ett spännande perspektiv. Toppenbilder!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.