Arkitektur och utsmyckning

Vad skulle Köpenhamn vara utan gångna tiders arkitektur och utsmyckningar av byggnader?

 

9 reaktioner till “Arkitektur och utsmyckning

  1. Tänk vad mycket man ser med en kamera i handen. Bilderna på de runda väggutsmyckningarna som väl är gamla tycker jag mycket om, fint ljus i dem. Och den nedersta bilden på alla taken, de små människorna och nybygget som höjer sig över de gamla byggnaderna. Färgerna i bilden tilltalar mig, särskilt de blå fönstren på takkuporna som kommer igen i den blå människan. Vackert mot de bruna och grå nyanserna.

    1. Jag tror man ser mera när man har kameran med sig. Man letar hela tiden efter saker att fotografera.
      De runda utsmyckningarna satt på väggen någon våning upp på en långsträckt byggnad. Det var ännu fler rundlar än de jag tog med här. Alla med en figur och ett ord, t ex Ödmjukhet.
      Den nedersta bilden är från den s k Köttbyn. Det är ett stort, gammalt slakthusområde, som numera tagits över av alla möjliga verksamheter, t ex restauranger, klubbar, gallerier, utställningar, teater, loppmarknad.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.