216 Oreda (264/366)


”The Work of Mound-Building Termites”, ett verk av Leif Holmstrand på Malmö Konsthall 2024.

8 reaktioner till “216 Oreda (264/366)

  1. Oh nej! Så mycket bråte. Häftig installation men jag blir nästan lite illmående av åsynen. Men läckert på din bild, så klart.

    1. DN skrev bl a så här om installationen: ”Det handlar, visar det sig, om kvarlåtenskapen efter Leif Holmstrands syster och föräldrar, som nyligen gick bort i stort sett samtidigt och som här hedras med ett sårigt, skrotigt monument.”
      På Facebook har jag även kunnat läsa följande: ”The Work of Mound-Building Termites, 2024. Belongings from dead family, friends and lovers and broken prams.”

      1. Då är det ju en väldigt sorglig installation. Jag undrade varför det var så många barnvagnar. Men bara det vi har i källaren skulle bli många såna högar.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.